top of page

כולסטרול ושומנים בדם

אוריקלותרפיה

כולסטרול ושומנים בדם חיוני מאוד לגופנו, אך בריכוז גבוה עלולים להוביל להיווצרות של בעיות בריאותיות משמעותיות. אחד מכל ארבעה ישראלים מעל גיל 40 (כ־2.2 מיליון אנשים) סובלים מיתר כולסטרול והמספרים עולים ל-45% מעל גיל 55. ככל שריכוז הכולסטרול והשומנים בדם גבוה יותר, כך מתעבה, מתקשה ומצר דופן העורקים, דבר המגביל את זרימת הדם. ללא טיפול תתפתח טרשת עורקים המובילה לאירועים כמו שבץ והתקף לב. אני מזמין אתכם לטיפול מקיף וליווי אישי אשר בעזרתו ניתן לסייע בהורדת הכולסטרול והשומנים בדם, הקטנת מינון התרופות ולאפשר לחיות חיים נורמליים ככל האפשר.

קצת על כולסטרול רע, כולסטרול טוב ושומנים בדם

הדם ותאים בגופנו מכילים ליפופרוטאינים, שהם שילוב של חלבון ושומן. אלו נחלקים ל-2 סוגים:

 • כולסטרול "רע" בעל צפיפות נמוכה (LDL) אשר מוביל כולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף ונוטה לשקוע בדפנות כלי הדם ולגרום להתפתחות של טרשת עורקים 

 • כולסטרול "טוב" בעל צפיפות גבוהה (HDL) הנושא את עודפי הכולסטרול מתאי הגוף בזחרה לכבד לשם פירוקו והפרשתו מהגוף. במצב מאוזן מהווה כחמישית מרמת הכולסטרול בדם

בנוסף מכיל הדם שומנים נוספים שקרויים טריגליצרידים (TG). 

שני שלישים מהכולסטרול מיוצרים באופן טבעי על ידי הכבד והשאר מגיע ממזונות עתירי שומנים או סוכר שאנחנו אוכלים. הטריגליצרידים נוצרים בעיקר מעודפי פחמימות וסוכרים שלא נוצלו על ידי הגוף כמו גם ממזונות עתירי שומן רווי (בשר, חטיפים ועוד). 

לכולסטרול ולשומנים תפקיד חשוב מאוד בגופנו והם מעורבים בתהליכי חילוף החומרים בגוף, מסייעים בבניית קרום התא ובייצור מלחי מרה המסייעים בעיכול, מצויים במעטפת מערכת העצבים, משמשים כחומר גלם להורמונים ולויטמין D ועוד. 

איך אדע אם יש לי כולסטרול גבוה?

לצערנו, אין סימפטומים שיכולים להעיד על חוסר איזון במשק השומנים וזאת ניתן לדעת רק בבדיקת דם פשוטה. סימפטומים המעידים על רמות גבוהות של שומנים בדם מתגלים בשלבים מאוחרים, כמו כאב או אי-נוחות בחזה או כאבים ברגליים.  ההמלצות הקיימות לרמות כולסטרול "הרע" (LDL) בדם, על פי רמת הסיכון לפתח מחלת לב הן:

 • אנשים ללא גורמי סיכון כלל/גורם סיכון אחד (למשל השמנה) - מתחת ל־130 מ"ג לדציליטר

 • אנשים עם 2 גורמי סיכון (למשל השמנה ועישון) - מתחת ל־100 מ"ג לדציליטר

 • אנשים שחולים במחלות לב וכלי דם (כולל אירוע מוחי), סוכרת או אי־ספיקת כליות - מתחת ל־70 מ"ג לדציליטר

 • רמת הכולסטרול הטוב (HDL) - מעל 40 מ"ג לדציליטר אצל גברים ומעל 50 מ"ג לדציליטר אצל נשים

 • רמת הטריגליצרידים (TG) בדם - לא מעל 150 מ"ג לדציליטר.

גורמי סיכון להימצאות ערכי כולסטרול גבוהים

הגורמים העיקריים להימצאות כולסטרול גבוה בדם הם שילוב של תורשה (היסטוריה משפחתית) ואורח חיים. לא נדיר  לא נדיר למצוא גם בעיות השמנה, סוכר גבוה ולחץ דם גבוה אצל אנשים שמשק השומנים שלהם אינו מאוזן.

תזונה עתירת סוכרים ושומנים, הרגלי אכילה לקויים, העדר פעילות גופנית (בעיקר אירובית), משקל עודף, מחלות דוגמת סוכרת, אי-ספיקת כליות, תת פעילות בלוטת התריס, עישון, גיל, מין, יתר לחץ דם ותרופות מסוימות קשורות לרמות הכולסטרול הרע.

כיצד מטפלים בבעיות כולסטרול?

הטיפול בכולסטרול ושומנים בדם הוא חיוני, על מנת להפחית את היווצרות הרובד הטרשתי ואת הסיכון לאירועי לב ושבץ. הטיפול כולל שינוי אורחות חיים, אימוץ תזונה מתאימה ופעילות גופנית, ואם נדרש, מתן תרופות.

בשלב ראשון מומלץ על שינויים בהרגלי החיים, כגון הקפדה על דיאטה מתאימה הכוללת תזונה דלת שומן רווי וסוכרים ובשילוב פעילות גופנית אירובית סדירה. אם לאחר מספר חודשים לא תושג ירידה ברמת השומנים ישקול הרופא לרשום תרופות.  קיימות מספר משפחות של תרופות אשר מאזנות שומנים בדם בינהם כאלה שמעכבות ייצור כולסטרול בכבד (סטטינים כמו קרסטור, ליפיטור), קושרי חומצות המרה (כולסטיראמין, וקולסטיפול), מעכבי ייצור TG  (פיברטים, ניאצין),  מעכבי ספיגה של כולסטרול (אזטרול) ומעכב PCSK9 (פרלואנט) המוביל לפינוי של כולסטרול רע מהדם . 

למרות שתרופות אלו הוכחו כמפחיתות תמותה, הן לא ללא תופעות לוואי. מחקרים הראו שסטטינים גורמים לאורך זמן לכאבי שרירים משמעותיים ומכפילים את הסיכון להתפתחות או החמרה של מחלת הסוכרת (1).

כיצד רפואה סינית יכולה לעזור?

כולסטרול על פי הרפואה הסינית מקביל למצב של הצטברות לחות (dampness) המוביל לסטגנציה בזרימת הצ'י והדם. המקור לפתולוגיה משוייך לחולשה של הטחול, קיבה, כליות וחוסר איזון במערכת הכבד. הטיפול ברפואה סינית מקיף וכולל דיקור, צמחי מרפא סיניים, המלצות תזונה מותאמות אישית ושינוי אורח חיים. 

מחקרים הראו שדיקור בשילוב טיפול תרופתי מורידים את הכולסטרול הרע באופן מובהק וגם צמחי מרפא כמו שן הארי (Shan Zha, Crataegus pinnatifida) הוריד את הכולסטרול הרע והעלה את הכולסטרול הטוב במנגנון פעולה הדומה לזה של הסטטינים (-32).

תוכנית "לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים – ב-6 שבועות בלבד" בנויה מ-4 שלבים מותאמים אישית ובליווי אישי צמוד שיבטיחו הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן:

 • אבחנה אישית על פי הרפואה הסינית, כמשלימה לטיפול אותו מקבל המטופל בקופ"ח/מרפאה

 • טיפולי דיקור והתאמת פורמולת צמחי מרפא וחליטות תה שהוכחו מחקרית כמורידות לחץ דם 

 • ייעוץ תזונתי מותאם אישית, על פי סגנון החיים של המטופל 

 • כל משתתף יהנה גם מערכת חליטות מותאמת אישית במתנה, מפגש קבוצתי חודשי, ספרון מתכונים מותאמים אישית וסרטונים, טיפים ומחקרים 

ביבילוגרפיה מחקרית:

 1. Mansi et al. (2015) Gen Intern Med. 30(11):1599-610. doi: 10.1007/s11606-015-3335-1

 2. Chen C et al. (2019) Complement Ther Clinical Practice 36: 100–112 doi: 10.1016/j.ctcp.2019.04.004

 3. Dehghani S et al. (2019) Iran J Basic Med Sci 22:460-468. doi: 10.22038/IJBMS.2019.31964.7678

bottom of page