סכרת - האם יש לך שעה פנויה כדי לגלות איך אפשר לטפל במחלה מהשורש?

January 21, 2018

 

סוכרת, כמו גם יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה והשמנת יתר מהווים גורמי סיכון עיקריים להתקפי לב ואירועי מוח. בעולם המודרני תצרוכת הסוכר גבוהה פי כמה ממה שהגוף שלנו מסוגל להכיל כך שמערכות הגוף או לא מייצרות מספיק אינסולין שיפרק את הסוכר או שהגוף מפתח תנגודת לאינסולין. ההערכה היא שקרוב ל-500 מיליון בני אדם בעולם סובלים מסוכרת(1), ובישראל כ-435,000 חולים בסוכרת ועוד כ-200,000 אשר אינם מאובחנים ובנוסף מספר רב של אנשים במצב טרום-סכרתי, דקה לפני שהכל מסתבך(1, 2).

 

מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית המתרחשת כאשר הלבלב אינו מייצר מספיק אינסולין או כאשר הגוף אינו יכול להשתמש באינסולין אשר הוא מייצר. אינסולין הוא הורמון המווסת את רמת הסוכר בדם והתוצאה היא רמות סוכר גבוהות בדם (היפרגליקמיה) אשר לאורך זמן מוביל לנזק חמור ללב (סיכון מוגבר להתקפי לב ושבץ), כלי דם (נוירופתיה בכפות הרגליים המובילה לכיבים וכריתת גפיים), עיניים (עיוורון כתוצאה מרתינופתיה סוכרתית), כליות (כשל כלייתי) ועוד.

 

קיימים 3 סוגים של סוכרת:

 1. סוג I (תלוית-אינסולין, סכרת נעורים) -  מאופיינת בייצור אינסולין לקוי על ידי תאי הביתא בלבלב ודורשת הזרקה תדירה של אינסולין

 2. סוג II - (לא-תלוית אינסולין) כ-90% ממקרי הסוכרת בעולם ונובעת משימוש לא יעיל של הגוף באינסולין. במידה רבה תוצאה של עודף משקל הגוף וחוסר פעילות גופנית

 3. סכרת הריונית - היפרגליקמיה עם ערכי גלוקוז בדם מעל לנורמה אך מתחת לאלה של סוכרת, המתרחשים במהלך ההריון.

מה הגורמים לסוכרת?

 

תזונה לקויה הכוללת הרבה סוכר, השמנת יתר, אורח חיים לחוץ מחד ומצד שני ישיבה מרובה וחוסר פעילות גופנית, גנטיקה ואפילו תרופות מסוימות. מחקר שפורסם לאחרונה הראה ששימוש ממושך בתרופות ממשפחת הסטטינים, המשמשות להורדת כולסטרול מכפילות את הסיכוי לפתח סוכרת או להחמיר את המצב הקיים(3).

 

אז איך מטפלים?

 

טיפול תרופתי לכל החיים, כמו גם שינוי אורחות חיים כולל תזונה נכונה ופעילות גופנית. הבעיה העיקרית היא שתרופות ממסכות על הבעיה האמיתית ורבים ממשיכים לחטוא בזמן שהם מטפלים בעצמם, בשיטת "יהיה בסדר". לתרופות יש גם תופעות לוואי בשימוש לאורך זמן כמו השמנה, החלשות עצמות(4), והגברת סיכון למחלות לב.

 

איך רפואה סינית יכולה לעזור להתנהל עם המחלה או למנוע התפתחותה?

 

הרפואה הסינית קיימת אלפי שנים, וסוכרת תוארה כבר בכתבים העתיקים כמחלה של "צמא והתשה" בשל הסימפטומים העיקריים של צמא, רעב והשתנה מרובה (איבוד נוזלים). הטיפול ברפואה סינית מקיף וכולל דיקור (אקופנקטורה), צמחי מרפא סיניים (חלקם מורידים את רמות הסוכר באופן ישיר), המלצות תזונה מותאמות אישית ושינוי אורח חיים. כל אלה יכולים, במקביל לטיפול המערבי, לסייע בהורדת רמות הסוכר ו-HbA1c, הקטנת מינון התרופות והאינסולין ולאפשר ניהול חיים נורמליים ככל האפשר.

 

דגש מיוחד בטיפול מושם על שמירת רמות סוכר מאוזנות ועל הורדה במשקל, שכן מחקרים הראו שכל ק"ג ירידה במשקל מוריד את הסיכוי להתפתחות המחלה ב16% (5). כיון שמדובר במחלה כרונית, הטיפול בה מצריך תמיכה וליווי במטופלים לאורך זמן ואכן מחקרים הראו שתמיכה במטופלים מעלה את יכולת ההתמדה ורוב מוחלט מהמטופלים ביקש להישאר בתוכנית תמיכה (6).  

אז האם יש לך שעה אחת לגלות כיצד תוכל לטפל במחלת הסוכרת?

 

הטיפול המומלץ כולל:

 • אבחנה אישית על פי הרפואה הסינית, כמשלימה לייעוץ והטיפול אותו מקבל המטופל בקופ"ח או המרפאה בו היא/הוא מטופלים

 • טיפולי דיקור והתאמת פורמולת צמחי מרפא אשר תומכים ביכולת הגוף לאזן את העיכול ובכך את ערכי הסוכר, הורדת לחץ ושיפור השינה ובהמשך סיבוכים הנוצרים עם התקדמות המחלה.

 • ייעוץ תזונתי מותאם אישית, על פי סגנון החיים של המטופל וכולל בניית הרגלי אכילה נכונה ואכילת מאכלים להם אינדקס סוכרי נמוך

 • ליווי צמוד לאורך תקופת הטיפול ובין הטיפולים על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר ולשמרם לאורך זמן

בפני אדם סוכרתי עומדים אתגרים רבים, אך בעזרת רפואה סינית ניתן לסייע בהורדת רמות הסוכר ו-HbA1c, הקטנת מינון התרופות והאינסולין ולאפשר לחיות חיים נורמליים ככל האפשר.

 

רוצים לדעת עוד או לקבוע תור? גיל ברזילי 054-6567959

 

ביבליוגרפיה:

1. Global report on diabetes.World Health Organization, Geneva, 2016.

2. http://sukeret.mednet.co.il/%D7%9E%D7%94%D7%99-%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A8%D7%AA/

3. Mansi et al. Gen Intern Med. 2015 Nov; 30(11):1599-610..

4. Endocr Rev. 2015 Apr;36(2):194-213..Gilbert MP et al

5. Hamman RF et al. Diabetes Care 2006 Sep; 29(9): 2102-2107

6.  Franklin VL et al. Diabet Med. 2006 Dec;23(12):1332-8.

                                                    

Please reload

Recent Posts
Please reload

הצטרפו כדי לקבל עדכונים
Contact Us                       צור קשר  

18 Meir Feinstein 
Ramat Aviv Gimel,

Tel Aviv 
​​
Tel: 054-6567959
Clini​c: 03-7440888

מאיר פיינשטיין 18

,'רמת אביב ג

תל אביב

 טלפון: 054-6567959
קליניקה: 03-7440888

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black YouTube Icon
 • Black Google+ Icon