שאלות נפוצות

מה זה רפואה סינית?

הרפואה הסינית היא רפואה עתיקה הקיימת מזה 2000 שנים וכוללת דיקור (אקופנקטורה), רפואת צמחים, תזונה, טיפולי מגע (טווינא, שיאצו) ותנועה (צ'י קונג, טאי צ'י). הרפואה הסינית רואה באדם  מארג שלם המורכב מגוף ונפש ומושפע מהסביבה בה האדם חי. גוף האדם נתפס כמערכת של איברים, כאשר לכל איבר פונקציות ספציפיות,  לעיתים שונות מאלו הידועות לרפואה המודרנית. בין האיברים זורמת אנרגיה המכונה צ'י (מעין הבטרייה שעוזרת לנו לעשות, לנשום, לאכול). בריאות ומחלה קשורים בשווי המשקל בין איברים אלו בתפקודם, ובזרימה חלקה של אנרגיה ביניהם.

לאחר אבחנה מדויקת הנעשית בעזרת התבוננות, תשאול מלא, בדיקת איכות הדופק ותמונת הלשון, נבנה טיפול מתאים שמטרתו להשיב את הגוף לאיזון.

איך זה יכול לעזור לי?

הרפואה הסינית הוכחה גם במחקרים קליניים מבוססי ראיות כמסייעת בשלל מצבים רפואיים כגון כאב אקוטי וכרוני (גב, ברכיים, צוואר, כתף), כאבי ראש מסוגים שונים כולל מיגרנות, חיזוק מערכת החיסון, בעיות שינה, לחץ, התסמונת המטבולית (שומנים בדם, יתר לחץ דם, סוכר והשמנה), נזלת אלרגית ואסתמה, בעיות במערכת העיכול, איזון בלוטת התריס  ועוד.

 

מה הן הטכניקות השונות?

• דיקור הנעשה על ידי שימוש במחטים דקות סטריליות וחד פעמיות בנקודות מסויימות לאורך תעלות (=מרידיאנים) אשר נחקרו ונמצאו יעילים בטיפול בבעיה הרפואית הספציפית. לרוב הטיפול יכלול דיקור במספר נקודות בו זמנית. 

• צמחי מרפא סיניים כוללת רקיחה של צמחים, עשבים ומינרלים על פי המטרייה מדיקה הסינית הכוללת מאות מרכיבים. הצמחים ניתנים לבישול או כאבקה, טינקטורה (תמצית אלכוהולית) או קפסולות

• מגע כולל עיסוי סיני (טוי-נא) או יפני (שיאצו) המבוססים גם הם על עקרונות הרפואה המזרחית וכוללות תנועות וטכניקות קבועות, המתמקדות באזורים מסוימים בגוף במטרה להזרים את הצ'י ולהביא את הגוף לאיזון. העיסוי נעשה על הבגד ולעיתים כולל שימוש ברקיחות שמנים מיוחדות.

• תזונה על פי הרפואה הסינית מתייחסת למצב המטופל/ת (חום, קור, יובש, לחות) ומתאימה תזונה המתאימה להם ולמצב הרפואי ממנו הם סובלים בהתייחסות לעונה, אנרגטיקה של המרכיבים, אופן הבישול ועוד.  

• תנועה ע"י צ'י קונג היא מדיטציית תנועה סינית המבוססת גם היא על עקרונות הרפואה הסינית.  המטרה היא להזין את הצ'י (אנרגיית החיים) בעזרת ביצוע תבניות של תנועה עם מגוון רחב מאוד של תנועות רכות ונמתחות מלוות בתרגילי נשימה מבוקרת.

 

מי מטפל ברפואה סינית?           

על מנת להיות מטפל ברפואה סינית נדרשת הכשרה של 4 שנים באחת המכללות המוכרות בארץ או בחו"ל הכוללת כ-3500 שעות לימוד. לאחר סיום לימודי הבסיס ממשיכים רוב המטפלים להתמחות במשך שנה עד כמה שנים בתחומים שונים.

 

מה זה דיקור?

שיטה המבוססת על איזון הזרימה של הצ'י בגוף המטופל, בעזרת החדרה של מחטים אל נקודת דיקור ספציפיות בגוף הנמצאות על ערוצים (מרידיאנים) בהן זורם הצ'י. הטיפול בדיקור נועד להשפיע גם על התסמינים של המחלה וגם על שורש הבעיה.

מה ההבדל בין רפואה סינית ליפנית?

הכתבים והפילוסופיה של הרפואה סינית הינן המקור לרפואה היפנית. אך עם הזמן, הההבנה של הגוף כמו גם הטכניקות טיפול התפתחו בצורה שונה ביפן. כך למשל האבחנה ברפואה יפנית מאוד מבוססת על אבחנת "רפלקסים", כלומר לחיצות באיזורים שונים בגוף ובחינת התגובה, דיקור שטחי יותר ועדין יותר הנעשה במחטים מעט דקות יותר ושימוש רב במוקסה (המבוססת על צמח הלענה) על מנת לחמם את אזור הדיקור וכך לחזק את פעילות המחט. 

 

איך דיקור עובד?           

על פי הרפואה הסינית הצ'י זורם בערוצים שלאורכם נקודות הדיקור בעלות תפקוד מאוד ספציפי. ישנן בגוף מעל 300 נקודות דיקור לאורך כל הגוף כולל הראש והגפיים. המטפל בוחר נקודות בהתאם לאבחנה במטרה לכוון את זרימת הצ'י כדי לעורר את תגובת הריפוי הרצויה ע"י החזרת האיזון הפיזי או הרגשי/נפשי.

 

האם זה כואב?  

מחטי הדיקור עדינות ודקות בהרבה מהמחטים המוכרות למשל מתרומת דם כך שרוב האנשים לא מרגישים אותם בזמן ההכנסה. לעיתים רחוקות יורגש עקצוץ קל או כאב עמום שעובר מהר.

 

 

 

 

 

 

 

 

האם יש תופעות לוואי?  

הרפואה הסינית הוכחה כבטוחה מאוד עם מיעוט תופעות לוואי.

בדיקור, כמעט ואין תופעות לוואי מלבד גירוי מקומי או חבורה קטנה, סימני עייפות וחולשה לאחר הטיפול, אשר עוברים מהר ללא צורך בהתערבות. יתרה מזו,  ארגון הבריאות האמריקאי (NIH) הצהיר בשנת 1997 כי אחד היתרונות של הדיקור הוא שהסיכון לתופעות הלוואי וסיבוכים קטן משמעותית מזה של תרופות רבות או פרוצדורות המתאימות לטיפול באותם מצבים.

בטיפול בצמחי מרפא יכולות להיות תופעות לוואי מורכבות יותר ולכן חשוב להתייעץ  עם מטפל מוסמך שלמד מספר שנים והתמחה בתחום.

כמה זמן נמשך טיפול?

טיפול ראשון נמשך בין 60-90 דקות. טיפולי המשך בדיקור נמשכים כ-60 דקות.

טיפולי תזונה נמשכים כ-90 דקות.

למה לצפות? כמה טיפולים נדרשים על מנת "לראות תוצאות"?

בדרך כלל, שיפור מסויים מורגש למין הטיפול הראשון, במיוחד בבעיות אורטופדיות. למרות זאת, ישנם בעיות עמוקות יותר הנגררות שנים רבות ולאחר מספר טיפולים ותרופות קונבנציונליות רבות, וייתכן שבהם ידרשו מספר טיפולים כדי להניע את הגוף לריפוי. לאחר מספר טיפולים בודדים נבחנת רמת השיפור ודרכים נוספות הנדרשות על מנת לייצב או לפתור את הבעיה הרפואית.

Contact Us                       צור קשר  

18 Meir Feinstein 
Ramat Aviv Gimel,

Tel Aviv 
​​
Tel: 054-6567959
Clini​c: 03-7440888

מאיר פיינשטיין 18

,'רמת אביב ג

תל אביב

 טלפון: 054-6567959
קליניקה: 03-7440888

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Google+ Icon